İletişim ve Whatsapp için Telefon +90 530 917 30 30 | [email protected]

Diyet Tedavisi

Günümüzde pek çok kişinin en büyük sağlık sorunları arasında yer alan obezite, gelişmekte olan ülkelerin önemli sorunlarının başında yer alıyor. Genel olarak incelendiğinde bedende bulunan yağ kitlesinin yağsız kitleye oranla daha fazla olması obezite olarak adlandırılır.

Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen obezite hastalığında gerek tıbbi gerek cerrahi gerekse de diyet ve egzersiz olarak pek çok tedavi yöntemi bulunur.

Uzmanlar cerrahi yöntemlerden önce hastanın diyet aracılığı ile zayıflayıp zayıflayamayacağını teyit eder ve en son çare olarak ameliyat gerektiren yöntemlere başvurur.

Diyet tedavisinde öncelikle kişinin günlük beslenme rutininden 500-1000 kalori arasında azalma yapmak hedeflenir. Geriye kalan beslenme programı ise sağlıksız yiyeceklerin aksine dengeli ve protein ağırlıklı yiyeceklerin seçilmesi ile oluşturulur.

Hastalar bu sayede haftada en az 0.5-1 kg oranında kilo kaybı yaşarlar. Yaşanılan kilo kaybı kişiden kişiye fark eden bir durumdur. Genel olarak çoğu kadın için 1000-1200, erkek için ise 1200-1600 kalori arasında diyet listeleri uygulanır.

Obezite Diyet Tedavisinde Sağlıklı Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır?

Hem kadın hem de erkek hastalar için uygulanan diyet listelerinin kesinlikle bir gün için 800 kaloriden az olmaması gerekir. Aksi taktirde hasta kendini halsiz, yorgun ve mutsuz hissedebilir.

Yapılacak olan diyetlerde dengeyi yakalamak için alınan yağ, protein ve karbonhidrat oranının dengeli olmasın özen gösterilmelidir. Diyetisyenin önerisi üzerine uygulanacak olan çok düşük kalorili diyetler, zayıflama döneminin başlangıcında ve 12 haftayı geçmeyecek sürede uygulanmalıdır.

Diyet yapan hastaların günde en az 2 litre su içmeleri, şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durmaları, alışveriş yaparken her zaman daha düşük kalorili olan besinleri tercih etmeleri önerilir.

Obezite tedavisi ve mide küçültme cerrahisi ile sağlığınıza kavuşmak için bizimle iletişime geçin.

Randevu Al
RANDEVU AL