İletişim ve Whatsapp için Telefon +90 530 917 30 30 | [email protected]

Gastrik By-Pass

Günümüzde pek çok kişinin en büyük sağlık sorunları arasında yer alan obezite, gelişmekte olan ülkelerin önemli sorunlarının başında yer alıyor. Genel olarak incelendiğinde bedende bulunan yağ kitlesinin yağsız kitleye oranla daha fazla olması obezite olarak adlandırılır.

Aşırı ve yanlış beslenmeye ek olarak yetersiz fiziksel aktivite sonucunda meydana gelen obezite sorunu, çoğu zaman diyet ya da spor ile ortadan kaldırılamayacak boyutlara ulaşır

adın, erkek ve çocukların pek çoğu günümüzde obezite sorunu ile karşı karşıya kalır. Diyet ve sporun etki etmemesi sonucunda cerrahi müdahalelere başvurulur. Halk arasında en çok bilinen ameliyatlardan biri de gastrik bypass ameliyatıdır.

u cerrahi işlemde midenin büyük bir bölümü bypass edilerek küçük hacimli bir mide kısmı hazırlanır ve bu bölüm direk ince bağırsaklara dikilir. Diğer pek çok obezite cerrahisi ameliyatlarında olduğu gibi bypass işleminde de bağırsakların bir bölümünün devre dışı bırakılarak tüketilen yiyeceklerin emilmesi sağlanmadan mideden atılması hedeflenir. Hastalar bu sayede hem az besin ile doyar hem de tükettikleri besinlerin sadece bir kısmı emilir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sırasında oldukça küçük kesiler açılarak yapılan işlem, ameliyat sonrasında hastalarda oluşabilecek yara ve fıtık risklerini en aza indirir. Cerrahi işlemden sonra hastalar kesinlikle eski yeme alışkanlıklarında olduğu gibi çok aşırı gıda tüketimi yapamaz ve küçük miktarlarla beslenerek kısa sürede doyarlar.

Sürekli tok hisseden mide sayesinde bir süre sonra iştah kaybı yaşanır ve günlük alınan gıda alımı en aza düşer. Yeni oluşturulan midenin gıda emiliminin azalması nedeni ile vücudun günlük ihtiyacı olduğu vitamin ve mineraller diyetisyenlerin talimatları ile hastaya verilir.

Hastalar bu takviyeleri de alarak mineral ve vitamin kaybı yaşamadan kilo verebilir. Ameliyattan 3-4 gün sonra hastalar evlerine dönebilmektedir.

Obezite tedavisi ve mide küçültme cerrahisi ile sağlığınıza kavuşmak için bizimle iletişime geçin.

Randevu Al
RANDEVU AL