İletişim ve Whatsapp için Telefon +90 530 917 30 30 | [email protected]

Obezite Nedir?

Günümüzde pek çok kişinin en büyük sağlık sorunları arasında yer alan obezite, gelişmekte olan ülkelerin önemli sorunlarının başında yer alıyor. Genel olarak incelendiğinde bedende bulunan yağ kitlesinin yağsız kitleye oranla daha fazla olması obezite olarak adlandırılır.

Günümüzde pek çok kişinin en büyük sağlık sorunları arasında yer alan obezite, gelişmekte olan ülkelerin önemli sorunlarının başında yer alıyor.

Obezite Tedavisi

Genel olarak incelendiğinde bedende bulunan yağ kitlesinin yağsız kitleye oranla daha fazla olması obezite olarak adlandırılır.

Sağlıksız beslenme sonucunda ya da diğer kalıtsal etkenlerden dolayı meydana gelen bu sorun, beraberinde pek çok sağlık sorununu da getiriyor.

Anne karnından itibaren başlayıp yaşamın son anına kadar gerek sağlıklı gerekse de sağlıksız şekilde devam eden beslenme ihtiyacı, hayatın ve bireylerin vazgeçilmezlerinden oluyor. İnsanın büyümesi ve gelişmesi için uzun süreli olarak devam eden bu eylem, kişilerin vücut ihtiyaçlarına göre farklı formlarda şekillenir. Kişi vücudunun aksine ihtiyacının dışında besin almaya başladığında, bu besinler fazla yağ olarak bedende birikir ve obezite sorununu ortaya çıkarır.

Sağlıklı ve yaşam kalitesi yüksek bir ömür sürdürebilmek için vücuda alınan enerji ile harcanan enerji miktarının dengeli olması gerekir. Yapılan araştırmalara göre yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18’ini, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturur. Bu oranın kadınlarda %30, erkeklerde ise %25 oranının üzerine çıkması obeziteyi beraberinde getirir. Vücut, günlük alınan enerjiyi harcamadığı taktirde bunu yağa çevirir. Vücutta biriken fazla yağ ise obezite hastalığı olarak kişilerin karşısına çıkar. Kişilerin, yaşam rutinlerine ve boy-kilo oranına göre günlük kalori alımı sağlamaları ve bunu da dengeli olarak harcamaları gerekir.

Obezite tedavisi ve mide küçültme cerrahisi ile sağlığınıza kavuşmak için bizimle iletişime geçin.

Randevu Al
RANDEVU AL