İletişim ve Whatsapp için Telefon +90 530 917 30 30 | [email protected]

Duodenal Switch

Günümüzde pek çok kişinin en büyük sağlık sorunları arasında yer alan obezite, gelişmekte olan ülkelerin önemli sorunlarının başında yer alıyor. Genel olarak incelendiğinde bedende bulunan yağ kitlesinin yağsız kitleye oranla daha fazla olması obezite olarak adlandırılır.

Obezite cerrahisi ameliyatları arasında yer alan ve uzun süredir uygulanan Duodenal Switch, hem kısıtlayıcı hem de emilimi azaltıcı etkileri olan ameliyatlardandır.

Kısıtlayıcı ve emilim azaltıcı etkileri ile başarılı bir kilo kaybı yaşatan Duodenal Switch, aynı zamanda obezitenin neden olduğu diyabet başta olmak üzere diğer tüm metabolik sorunların çözülmesinde etkin rol oynuyor.

Ameliyat Nasıl Uygulanır?

Duodenal Switch ameliyatının ilk aşamasında tüp midede olduğu gibi midenin %85’i çıkarılır ve mide tüp şekline getirilir. Bu kısım, gıda alımını kısıtlayan etkiyi oluşturarak kilo verilmesini kolaylaştırır.

İkinci adımda ise midenin çıkışında yer alan ve pylor adı verilen halka şeklindeki kas tabakasının birkaç cm ileri kısmından ve safra-pankreas sıvılarının döküldüğü yerin daha gerisinden on iki parmak bağırsağı kesilerek ayrılır.

Mide çıkışı ince kalın bağırsak bileşkesinden itibaren arkaya doğru 250 cm mesafede olmak üzere bağırsakla birleştirilir. Bu işlem sayesinde gıdalardan alınan yağ ve kalorinin emilim miktarı by pass ameliyatına göre daha da azaltılır.

Ameliyat Sonrası Dönem

Emilim azaltıcı etkisi ve gıda alımını kısıtlayıcı özelliği sayesinde Duodenal Switch ameliyatı, obezite yöntemleri içerisinde en büyük kilo kaybetme oranlarını başaran cerrahi uygulamadır.

Hastaların pek çoğu yaklaşık 9 aylık bir süreç içerisinde fazla kilolarının %80-100 oranında kaybını sağlayabilirler. Ayrıca Tip 2 diyabetin ortadan kaldırılmasında da en güçlü ve başarılı sonuçları veren ameliyat yöntemidir.

Obezite tedavisi ve mide küçültme cerrahisi ile sağlığınıza kavuşmak için bizimle iletişime geçin.

Randevu Al
RANDEVU AL