İletişim ve Whatsapp için Telefon +90 530 917 30 30 | [email protected]

İlaç Tedavisi

Günümüzde pek çok kişinin en büyük sağlık sorunları arasında yer alan obezite, gelişmekte olan ülkelerin önemli sorunlarının başında yer alıyor. Genel olarak incelendiğinde bedende bulunan yağ kitlesinin yağsız kitleye oranla daha fazla olması obezite olarak adlandırılır.

Tüp mide cerrahi işlem öncesinde tercih edilen ilaç tedavisi kesinlikle uzman hekim kontrolünde uygulanmalıdır.

Hasta tek başına başkalarından duyduğu ilaçları temin ederek hareket etmemeli ve sağlığını tehlikeye atmamalıdır.

Obezite olan hastaların her biri için pek çok farklı test ve muayene yapıldıktan sonra kişinin bünyesine uygun ilaçlar verilir. İlaçlar ayrıca hastanın iştah durumu, sağlık problemleri, beslenme düzeni ve yaşı gibi durumlar da göz önüne alındıktan sonra reçete edilir. Bu nedenle obezite tedavisi olmak isteyen bireylerin öncelikle Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

Obezite İlaç Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kalp-damar hastalıkları ve nefes almada zorluk çeken fazla kilolu kişilerde diyet ve egzersiz ile beraber ilaç tedavisine de başvurulabilir. İlaç tedavisi uygulanan hastalarda 3-6 ay arası bir süre zarfında %10 ya da daha fazla bir kilo kaybı sağlamışsa, ilerleyen zamanlarda kilo almayı engellemek için ilaç kullanımına devam edilebilir. İlaç kullanma süresinin ne kadar devam edeceğine risk durumuna göre kişinin doktoru karar verir.

İlaç tedavisinde başarılı olmak için kesinlikle bu yöntem diyet ve egzersiz ile beraber yürütülmelidir. Aksi taktirde kilo vermek oldukça zor bir hal alabilir. İlaç tedavisi uygulanan kişilerde ilk ayda 2 kilo ve altında kilo kaybı yaşayanların bu tedaviden fayda göremeyecekleri kesinleşir ve farklı tedavi yöntemlerine başvurulur. İlaç değişimi sonrasında da fayda sağlanmadıysa ilaçlar bırakılmalıdır.

Obezite tedavisi ve mide küçültme cerrahisi ile sağlığınıza kavuşmak için bizimle iletişime geçin.

Randevu Al
RANDEVU AL